El İşçiliği Yatak

Bundan tam 10.000 yıl önce neolitik çağda insanlar ilkel yataklarda uyumaya başladı. M.Ö 3400 yılında ise Mısırlı Firavunlar yerden yüksek yataklarda yatmanın faydalarını fark ettiler. Fakat bunlar henüz yatak kavramının bizdeki karyola karşılığıydı. İlk şilteli yatak Roma döneminde yapılmış, içi ise saz, ot, yün ve tüyle doldurulmuştu. Rönesans Dönemi’nde ise şiltelerin içleri bezelye kabukları, saman ve zaman zaman tüyle doldurulmuştu. Fakat bu sefer üstleri pahalı kadifeler, sırmalı kumaşlar ve ipeklerle kaplanmaya başlandı.

Tarihte yatağa düşkünlüğü ile bilinen 16. Louis yatak teknolojisinin gelişmesine oldukça katkıda bulunmuştur. Dünyadaki farklı özellikteki neredeyse tüm yatakları toplamıştır. Sarayında yaklaşık 416 adet yatak bulunan Louis, çoğu zaman toplantılarını bile yatakta yaparmış. 18. yüzyılda ise bu gelişmelerle birlikte demir ve pamuk yataklara geçiş yapılmış ve bu yüzyılda ilk yaylı yatak keşfedilmiş ve patenti alınmış. Bu keşfin peşi sıra sünger yataklar, yastıklar, şişme yataklar, su yatakları ve son olarak çift kişilik yataklar üretilmeye başlanmış.

Zaman geçtikçe teknolojiye ayak uyduran yataklar fabrikasyon üretimlerle üretilmeye, ucuz çelik yaylar, süngerler, elyaflar, sentetik kumaşlar kullanılmaya başlanmış. Modern dünyanın hızlı tüketimine ayak uyduran yataklar bir süre sonra içerisinde kullanılan materyallerden dolayı sağlıksız bir hale gelmeye başlamış ve tüm bu süreç uyku kalitemizi ve peşi sıra sağlığımızı etkilemiştir. Şimdi ise yeniden eskiye dönüş olan. Bu dönemde yıllardır süre gelen tecrübe ve köklü bilgi birikimimizle ürettiğimiz el yapımı yataklarımızı anlatmak istiyoruz.

El yapımı yataklarımız normal yataklarımızın yaklaşık 2,5 katı yüksekliğindedir. Yatak içerisinde yer alan %100 doğal materyallerden oluşan her katmanın özenle serilmesi ve serildikten sonra her malzeme için gerekli işlemlerin yapılması sağlanır. Katmanların yerleştirilme işlemleri tamamlandıktan sonra organik pamuk kumaşlar bu katmanların üzerine serilir ve ardından ustaların maharetli elleri ile tıpkı eskiden büyüklerimizin yatak/yorgan diktiği gibi, dikilerek normal yatak boyutlarına getirilir. Yani el işçiliği yataklarda sıradan bir yataktan çok daha fazla malzeme kullanılmakta ve bu sizin uyku sırasında vücudunuzu tamamen saran bir yapı oluşmasını sağlamaktadır. El işçiliği ve kullanılan %100 doğal ürünler ile üretilen bu yataklar, insan vücudunun tüm ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak yapıdadır. Doğal materyaller içeren bu yataklar ciddi bir hava akışına sahip olduğu için gece terlemesi, sık sık uyanma, rahatsızlık hissi gibi tüm olumsuz etkileri hayatınızdan çıkarırken, size deliksiz bir uyku sağlayacaktır.

El yapımı yataklarımızı incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar

Menü