İskandinav Stil Yatak Odaları için İpuçları

İsveç, Norveç ve Danimarka’nın ortak bir kültü ve coğrafyasından ortaya çıkan dekorasyon stilinin ana konusu ferahlığın, sadeliğin ve aydınlığın dokusudur. İskandinav mimari sadece bu ülkelerde değil tüm dünyada oldukça yüksek bir popülariteye sahiptir. Yoğun bir koşuşturmacanın içinde olduğumuz bu modern hayatta herkesin evinde özellikle aradığı en önemli şey ferah ve dinlendirici bir ortamdır. Bu nedenle içi mimarlar tarafından da oldukça tercih edilen bu tarz yaşam alanları tamda bu ihtiyacı karşıladığı için öne çıkan ve popüler olan bir dekorasyon tarzıdır. 

Ruhu dinlendiren ve ferahlatan bir ortam yaratan bu tarz, karmaşık olmayan mobilyalar, açık renklerle desteklenen bir ortam, doğal malzemelerle yalınlığı ve minimalliği ortaya koyuyor. Ayrıca estetik olarak da sadeliğin son derece göz alıcı ve etkileyici dokusu ön plana çıkıyor. Başlıca özelliği rahatlık ve dinlendirici olması olan yatak odaları bu tarzın en çok kullanıldığı odaların başında geliyor.

İskandinav stili dekorasyonda, mobilyalar ve diğer dekoratif eşyalar arasında bol miktarda boş alan bırakılır. Bu alan odanın havadar ve ferah gözükmesini sağlar ve sıkışıklık, dağınıklık ve depresiflik hissinin önüne geçer. Bu yazımızda size İskandinav dekorasyon tarzı için bazı ipuçları vereceğiz.

  1. Yere yakın yatak tercih edin.

Yere yakın yatakların olduğu odalarda daha ferah bir ortam olacağı için yere yakın yataklar tercih etmeli ve yatak etrafında bolca alan bırakmalısınız.

  • Biraz dağınık kalabilir

İskandinav tarzı dekorasyon rahatlığın ve konforun ön plana çıktığı bir stildir. Bu nedenle gündelik dağınıklığı kaldırır, hatta bazen bu hoş bir görüntüyü de sağlar.

  • Doğal malzemeler kullanın

Dekorasyon için kullandığınız her malzemenin size doğadan bir parça olduğunuzu hatırlatması, bu tarzın en çarpıcı tarafıdır belkide. Zemin döşemesinden kullandığınız aksesuarlara kadar her şeyde doğanın bir esintisi olmalıdır.

  • Bolca beyaz renk kullanın

Yine ferah ve huzur veren bir ortam için beyaz renk kullanımından kaçınmayın. Bu tarzda renk paleti oldukça sınırlıdır. Beyaza genellikle gri ve tonları eşlik eder. Oda içerisinde kullanılan bu ana renklere pastel renklerde karıştırılabilir. Parlak, güçlü ve neon gibi renkler yaratmak istediğimiz dingin havayı yıktığı için bu tarzda kullanılmaz. 

  • Beyazın yanına pastel renkler serpiştirin

Kullandığımız ana ton beyaz olmakla beraber bu tona pastel renklerle ufak dokunuşlar yapabiliriz. Bu dokunuşlarla ortamda biraz daha farklı bir hava yaratabiliriz ve dingin, sakin ve ferah tutmak istediğimiz atmosferi de destekleyici olur.

  • Aydınlık bir ortam için ışıklandırmanızı özenle seçin

İskandinav ülkelerinin doğal yapısı gereği karanlık ve sisli bir hava mevcuttur. Işıklandırma bu nedenle bu tarzın vazgeçilmezidir. Dekorasyonda tercih edilen beyaz ana tonun sebebi ise bu ışıklandırmayı desteklemesidir. Farklı tarzlarda ışıklandırma yapılarıyla odanıza bir dokunuş yapabilirsiniz.

  • Mümkün olan en geniş pencereleri kullanın

Havadar, ferah ve huzurlu bir ortam için oda içerisinde kullanılabilecek en geniş pencereyi kullanın. Bırakın gün ışığı içerde özgürce dolaşsın.

  • Sıcak metallerle odaya renk katın

Bakır, çelik, altın gibi sıcak metallerin oluşturduğu mükemmel kontrastı mutlak kullanın. Bu küçük dokunuşların ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

  • Depo alanlarınızın farklı fonksiyonları olsun

Bu tarzın bir diğer odak noktası ise kullanışlı bir yaşam ortamı yaratmaktır. Kalabalık bir ortam yaratmadan, doğallığın dokusunu bozmayacak fonksiyonel mobilyalar kullanarak depolama ihtiyacımızı giderebiliriz.

  1. Odanızı renklendirmek için modern tablolar kullanın

Kullanacağınız bir soyut tablo ve resmin sade ve şık havasını eklemeyi unutmayın. Yatak odamızda yaratmak istediğimiz dingin ve dinlendirici etkiyi bozmadan geniş çerçeveli modern tablolarla karakteristik bir doku yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar

Menü