İhtiyacım Olan Ortopedik Yatak Mıdır?

Ortopedik yatak kavramı Fransızca’dan dilimize geçen bir kelimeden gelmektedir. Ortopedik, kemik ve kas deformasyonlarını düzeltme yöntemidir. Birçok yatak markasının mağazasına gittiğinizde size sırt ve bel ağrılarınız için ortopedik veya yarı ortopedik yataklar önerebilirler. Fakat yatakların bu şekilde sınıflandırılması hiç doğru değildir. Yatak kişinin fizyolojisine göre seçilmeli ve almadan önce mutlaka deneyimlenmelidir. Hälsa yatakları içinde herkesin fizyolojisine uygun bir yatak ve yastık bulunmaktadır. Yatak seçmeden önce mutlaka yastığınızı seçmiş olmalısınız. Size uygun yastığı bulduktan sonra yatağınızı bu yastıkla birlikte deneyimlemeli ve rahat edeceğiniz yatağı keşfetmelisiniz.

Ortopedik yatak olarak tanımlanan yataklarda genelde dolgu malzemesi diğerlerinden daha serttir ve yay sisteminden dolayı yatağa yattığınızda çok fazla esneme olmaz. Fakat insan vücudu girintili-çıkıntılı bir yapıya sahiptir ve yatağın esnekliği bu girintilerin boşlukta kalmamasını sağlar. Yani sabah kalktığınızda o boşlukların yarattığı ağrının vücudunuzda oluşmaması için vücudunuza göre şekil alabilen bir yatakta yatmanız çok önemlidir. Ayrıca yatış pozisyonunuzda yatak seçiminde oldukça önemlidir. Yattığınız pozisyona göre yatağın esnekliği oldukça önem taşımaktadır. Örneğin; yan yatan biriyseniz sırt üstü yatan bir kişiye göre daha fazla girinti-çıkıntıya sahip olduğunuzdan yatak daha esnek olmalıdır. Sırt üstü pozisyonda yatan biriyseniz daha az esnek bir yatak seçmelisiniz.

Özellikle sırt, omurga ve bel ağrısı gibi sorunlar çeken kişilerin ortopedik yatak arayışından uzaklaşıp kendi fizyolojisine, yatış pozisyonuna ve rahatlık hissine göre yatak arayışına geçmelidir. Son olarak unutulmamalıdır ki hayatımızın neredeyse üçte birini geçirdiğimiz yataklarımız, beden sağlığımız kadar ruh sağlığımız içinde çok önemlidir. İyi dinlenmeyen beden ve zihin, günlük yaşantısının hiçbir alanında verimli olamaz. Özellikle en önemli ihtiyacımızın sağlık olduğunu kavradığımız bu dönemde hem bağışıklığımız için hem de ruh sağlığımız için yattığımız yatağın kalitesinin ne kadar önemli olduğunu farkettik. Sizde ortopedik gibi çok eskilerde kalmış bu kavramla bir yatak arayışına çıktıysanız, Hälsa mağazalarına uğrayıp, yataklarımızı deneyimlemeden yatak almaya karar vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar

Menü