Sağlıklı Uykunun Bağışıklığımıza Etkisi?

Gün içerisinde çoğu zaman işlerimizin yoğunluğuna yetişemez ve uykumuzdan fedakarlık ederiz. Fakat bunun uzun vadede bedenimizde yarattığı hasarı görmezden geliriz. Uykumuzdan çaldığımız her saat bedenimizin ritmini ve düzenini bozmaktadır.  Daha sağlıklı ve daha uzun bir hayat istiyorsak uykumuzdan hiçbir şey için fedakarlık etmemeliyiz. 24 saat süren biyolojik saatimiz, ışık, beden ısısı gibi birçok faktörden etkilenir. Bu etkiler hormon salınımımızı tetikler ve sabahları uyanmak, akşamları uykumuzun gelmesi, stres, heyecan gibi davranışlar için hormon salgılamamızı sağlar. Gün ışığında uyanabilmemiz için serotonin salgılayan vücudumuz geceleri melatonin salgılayarak uykuya dalmamızı sağlar. Tam bu sırada kendimizi maruz bıraktığımız mavi ışıklar dengemizi bozar ve günlük rutinlerimizi etkiler.

Vücudumuzun bu muhteşem dengesi bozulduğunda ise uykusuzluk, yorgunluk hali, beslenme bozuklukları, sindirim bozuklukları gibi birçok soruna yol açar. Uyku sırasında kaba bir tabirle bakım-onarım işleri yapan vücudumuz bunları aksatmaya başlar ve yavaş yavaş bağışıklık sistemimizde bundan nasibini alır. Halk dilinde akyuvar olarak adlandırılan lenfositler bağışıklık sistemimizin temel parçalarıdır. Uyku sırasında lenfositlerimiz kendini çoğaltır, yeterli uykuda da bu çoğalmanın hızlandığı yapılan bilimsel araştırmalarda da açıkça görülmüştür.  Yani uyku bağışıklık sistemimize direkt olarak etki eden oldukça önemli bir parçadır. Tüm bunların dışında uyku hormonu olarak bilinen melatonin serbest radikal dediğimiz yabancı hücrelerle ve toksinlerle savaşabilen bir antioksidandır. Sağlıklı yaşamın en önemli parçasını hep beslenmek üzerine kurguluyoruz ve uykunun önemini hep göz ardı ediyoruz. Oysa kaliteli ve yeterli bir uyku bağışıklık sistemimizin yapı taşıdır.

Uyku kalitemizin yapı taşı ise yatak ve yastıklarımızdır. Fizyolojimizin uygun olmadığı bir yatakta uyandığımızda dinlenmemiz bir yana her yerimiz ağrıyarak uyanırız. Bunun günlük yaşantımıza, iş performansımıza, ikili ilişkilerimize etkisi ise tartışılmaz bir gerçektir. Yatak seçerken dikkat etmemiz gereken en önemli şey kesinlikle fizyolojimize uygun ve doğal materyallerin kullanılmış olmasıdır. Yatak seçerken dikkat etmemiz gerekenler başlıklı yazımızdan nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylıca inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar

Menü