Uykumu alamıyorum?

Eğer bu mottoyla bu yazıya uğradıysanız yatağınızı değiştirme vakti gelmiştir. Gece çok dönüyorum, sık sık uyanıyorum, 10 saat uyusam da uykumu alamıyorum, yataktan yorgun kalkıyorum gibi şikayetler rem uykunuzun çok kısa olduğunu ve verimli uyku uyuyamadığınızı gösterir. Bunu sorunlarla baş etmenin iki yolu vardır. Önce fizyolojinize uygun bir yastık seçmek, sonra bu yastıkla beraber yine fizyolojinize uygun bir yatak seçmektir. Kimi zaman yataklarımızda rahat ediyor olsak da kendimiz için doğru yastığı seçmeyi hep ikinci plana bırakıyoruz. Halbuki doğru yastık seçmeden doğru yatağı seçemeyiz.

Dublin Trinity College Üniversitesi’nde deneysel beyin araştırmaları profesörü Shane O’Mara’nın yaptığı araştırmalara göre 7 saatten az uyuyan insanlarda diyabet, erken bunama, bağışıklık sisteminin tepki süresinin azalması, kalp hastalıkları, obezite gibi hastalıkların riskinin yükseldiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda gün içinde beyinde biriken toksik çöplerin sadece uyurken atılabildiğini söyleyen Prof. O’Mara yetersiz uykunun hafif beyin sarsıntısı hissi yaratacağını da ayrıca belirtmiştir. Son 10 yılda yapılan uyku bozukluğu testlerinin sayısında da artış olduğunu belirten İngiltere Sağlık Servisi verileri, bize uyku bozukluğunun gittikçe yaygınlaştığını açıkça göstermektedir.

Yapay ışıklara bu kadar maruz kaldığımız bu dijital çağda yattığımız yatağın uyku kalitemize etkisi de tartışılmaz bir gerçektir. Birçoğumuz 8 saat uyumamıza rağmen yorgun kalkıyor ve bundan dolayı birçok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalıyoruz. Vücudumuzun tüm günün yorgunluğunu attığı ve vücudumuzda oluşan tüm hasarların yenilendiği günün en önemli saatleri olan uyku saatlerimizin kaliteli olması için önemli etken kesinlikle yatağımız ve yastığımızdır. Kısaca UYKU SAĞLIKTIR. Bu nedenle sağlığımızı en etkin şekilde koruyabilmek adına yatağımızı alırken fizyolojimizi ve bedenimizin ihtiyaçlarını göz önüne alarak bir seçim yapmalıyız. Bunun yanı sıra yattığımız yatak ve yastık için kullanılan materyallerin doğal olmasına da mutlaka dikkat etmeliyiz. Hälsa olarak yatağınızı seçerken mutlaka mağazalarımızı ziyaret etmenizi ve ürünlerimizi deneyimlemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar

Menü