Stresi Kontrol Altında Tutmak

Gündelik yaşantımızın bu kadar koşuşturmaca içerisinde olduğu bu zaman diliminde sağlığımızı korumanın en etkili yollarından biri kesinlikle günlük yaşantımızdan kaynaklanan stresi yönetebilmektir. Hayatın, kararların ve işlerin bu kadar hızlı yol aldığı bu dönemde dolaylı ya da direkt olarak çok fazla baskı ve strese maruz kalıyoruz.

Bu durum hem ruh sağlığımızı hem de beden sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Tüm bu baskıyı ve stresi yönetmenin en etkili yolu ise kendimize dingin ve huzurlu bir alan yaratmaktır. Bu alanı kendimize mutlaka sağlamalı ve zaman zaman bu alana kaçıp kendimizi dinlemeli ve dinlendirmeliyiz. Bunun yanında ise yapmamız gereken şeyler oldukça basittir.

Sağlıklı beslenmeliyiz.

Beslenmemizi bir rutin üzerine oturtmalı ve aldığımız gıdaların sağlıklı besinler olmasına dikkat etmeliyiz.

Kaliteli ve yeterli uyku uyumalıyız.

Uyku, stres düzeyimizi en hızlı şekilde düşürecek faktördür. Ayrıca kaliteli bir uyku ile günlük yaşantımızdaki stresi hem çok daha iyi yönetebiliriz hem de strese karşı çok daha dirençli olabiliriz.

Bolca meyve tüketin.

Meyve kan şekerimizi hızlı yükselten bir faktör olduğu için stresle daha kolay başa çıkabilmemize yardımcı olur. Bunun yanı sıra yüksek potasyum içeriği ve antioksidan özelliği ile kalp sağlığımız desteklerken kan basıncımızı da dengeler.

Hareket edin.

Yürüyün, dans edin, koşun, bisiklet sürün; yeter ki hareket edin! Fiziksel aktivitelerimiz mutluluk hormonu olarak da adlandırılan endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayarak kan basıncını kontrol eder ve stresimizin azalmasını destekler.

Nefes egzersizleri yapın.

Stres ve baskı altında kaldığımızda nefes alamadığımızı hissederiz. Bu sırada nefes egzersizleri bizim en iyi arkadaşımızdır. Bu egzersizleri düzenli olarak yaptığımızda metabolizmamız hızlanır, depresyon ve anksiyete gibi kavramlar hayatımızdan çıkar ve enerjimiz yükselir.

Gün içerisinde birkaç saati kendinize ayırmayı, fiziksel ve psikolojik olarak kendinizi dinlendirmeyi unutmayın! Ne demiş Mevlana “Şu, içinde bulunduğun tek anlık ömrünü fırsat bil. Ve onunla meşgul ol. Ne geçmişle üzül ne gelecekten kork.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Diğer Yazılar

Menü