Sağlıklı Uyku

Uyku hayatımızın üçte biri ila dörtte birini geçirdiğimiz büyük bir zaman dilimi. Bu zaman dilimi içinde vücudumuz baştan aşağı yenileniyor, onarılıyor, nötralize oluyor. Uyku bizi hem zihinsel hem de bedensel olarak sıfırlayarak yeni güne yeni bir başlangıç yapmamızı sağlıyor. Hälsa olarak amacımız bu zaman diliminin en kaliteli, en verimli ve kişiye en uygun şekilde geçirilmesini sağlamak.

Sağlıklı bir beden ve zihin için ihtiyacımız olan sağlıklı bir uyku. Bunu bildiğimizden en büyük yatırımı uykuya yaptık. Sağlıklı uyku düzenine sahip olmanın öğrenme, hafıza, yaratıcılık ve ruh hali üzerinde etkisi büyük. Sağlıklı uyku bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda sağlıklı diyeti devam ettirmeyi kolaylaştırır.

Yetersiz ve sağlıksız uyku vücudunuzun kendini onarmaya ve yenilemeye vakit bulamaması anlamına gelir. Uzun süreli devam eden uyku eksikliği zihinsel ve bedensel anlamda gerilemeyi getirir.

Melatonin

Tam kararında bir hayatın temelinde sağlıklı uyku var. Sağlıklı uykunun temelinde ise melatonin. Melatonin en yalın haliyle gün ışığı ile bedenimizi uyumlu kılan hormon. Gün boyu zinde ve dengeli hissetmenin sırrı bir önceki gecede saklı.

Hava karardığında bedenimiz bunu biliyor ve uyku-uyanıklık döngüsünü ışığa göre belirliyor. Bu yüzden uyku ortamımızı karanlık tutmak önemli. Ayrıca uyku öncesinde ışık yayan ekranlara maruz kalmak, beynimizin yanlış sinyaller almasına sebep olur. Havanın kararmadığını düşünen vücut, kendini dinlenme moduna alamaz. Bedenimizin dinlenmesi için gerekli hormonların salgılanması aksar, uyku-uyanıklık döngüsü bozulur.

Uyku’da Neden Hälsa?

Yataklarımızda İsveç’in inovatif teknolojisini ve geleneksel el işçiliğini bir araya getiriyoruz. Dünyada en yüksek standartlarda üretimi yapılan yatakları Türkiye’ye getiriyoruz. Sertifikalı organik ve doğal materyaller kullanarak insan sağlığını ve doğayı önceliyoruz. Sağlıklı uykuyu dolayısıyla sağlıklı yaşamı mümkün kılıyoruz.

 

Menü