Genel

Sonbahar: Yazdan Kışa Geçiş

Yaz aylarından çıktığımız şu günlerde, havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı, bizi kışa hazırlayan mevsim Sonbahar… Kışa hazırlıktan ne anlamalıyız? Kadınların ilk aklına gelenlerden biri tabiki salça yapımı olacaktır. Erkeklerin cevabını yorum bölümüne alalım…

Gündüzler kısalıyor, yağmurlar artıyor ve yağmurların artmasıyla güneşli havaların olduğu günler azalıyor. Durum böyle olunca yataktan çıkmak zorlaşıyor… Karanlıkta uyanmak isteksizliğe sebep oluyor ve gün içerisinde enerjimiz düşük oluyor. Bu bizim tüm günümüze yayılıyor aslında. Yemekte iştahsızlık olduğu için öğünleri geçiştiriyoruz, ya da tam tersi daha çok yiyoruz. Böylece yazın yapılan kürler, sporlar, diyetler rafa kalkıyor. Spor yapmayı bırakmamak ve sağlıklı beslenmek bu dönemde bizi daha dinç ve zinde tutacağı için çok çok önemli.

Tüm yaşam alışkanlıklarımızın değiştiği bu pandemi döneminde sağlığımızın önemini ve bağışıklığımızın yüksek olması gerektiğini her fırsatta vurgular olduk. Herkesin endişelerinin ve kaygılarının yoğun olduğu bu zamanda spor, sağlıklı beslenme, iyi uyku şart. Gece uykumuz ne kadar deliksiz olursa o kadar dinlenmiş olarak uyanırız. Yetişkinler için ortalama 7-9 saat uyumak doğru olarak bilinmekte. 24 saatte 9 saat büyük bir oran ve bu büyük orandaki süreyi bir yatağın üstünde geçirdiğinizi düşünürseniz, yatağımızın hayatımızdaki en önemli sağlık unsurlarından biri olduğu ortaya çıkmakta. Bu hayatımızı etkileyen ve yaşam kalitemizi yükseltecek olan evimizin baş eşyasını seçerken, gerçekten bu kadar önemli olduğunun farkında mıyız? En önce sağlık dediğimiz bu dönemde sağlıklı bir uyku için doğru yatağı nasıl seçmeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz?

  • En doğru yatak; en rahat ettiğiniz yataktır. Rahat etmeniz için de yatarken bel boşluklarınızın dolması ve yatağınızın omurganızın doğal S yapısını desteklemesi çok önemlidir. Herkesin anatomisi farklıdır ve herkesin de rahatlık anlayışı farklıdır. Belinizi gece uyurken elinizle ve yastıkla destekliyorsanız, gece uykuya dalmadan önce yatakta rahat edeceğiniz yeri arıyorsanız, sabah bel veya sırt ağrısı ile uyanıyorsanız veya çok sık gece uyanıyorsanız sizin için uygun bir yatakta yatmıyorsunuz demektir.
  • En doğalı en sağlıklısı mıdır? Tabiki evet. Bu konuda artık gün geçtikçe daha çok bilinçlenen bir toplumuz. İsveç’te zaten çok uzun yıllardır böyleydi Hälsa sayesinde artık Türkiye’de de böyle… doğal malzemeli bir yatak hava alır, sizi terletmez ve sağlımız için zararlı olabilecek maddelerden uzaktır. Bir yatağın hava alması demek doğal olarak küf ve mantarın oluşmaması demektir. Bunun için ekstra antibakteriyel bir malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Doğal kumaşlı ve sentetik içermeyen bir yatakta uyumak; terlemenizi minimize etmek ve böylece geceleri rahat uyumak demektir. Ne kadar rahat uyursak o kadar deliksiz bir uyku. Deliksiz bir uyku da o kadar sağlık demek. Sağlıklı bir uyku; sağlıklı beslenme ile eşdeğerdir. Bu da bizim yaşamımızın temelidir.
  • Doğru yatak kaliteli bir uykuyu sağlıyor ve böylece yaşam kalitemiz yükseliyor. Yaşam kalitemizi yükselten sebep iyi uykuysa, iyi uyuyunca ne oluyor? Bağışıklığımız güçleniyor ve böylece birçok hastalığa karşı kendimizi korumuş oluyoruz. Enerjimiz düşmüyor, konsantrasyon eksikliği çekmiyoruz ve hayattaki verimimiz artıyor.

Gün içerisinde yorgunum kelimesini ağzınızdan düşürmüyorsanız mutlaka yukarıda yazılanları bir düşünün…Şimdi iyi bir uyku giderdi diyorsanız sizi bekliyoruz, daha tanışmadıysanız Hälsa yataklarıyla tanışmaya davet ediyoruz. Linke tıklayarak yataklarımızı inceleyebilir sonrasında size en yakın mağazamızda deneyebilirsiniz.

Sağlıklı bir sonbahar dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

DAHA FAZLA BLOG