Uyku Sanatı 101

Doğru Yastık Seçiminin Önemi

İnternette yeni bir yastık bulmak için on dakika bile geçirdiyseniz, muhtemelen aralarından seçim yapmak istediğinizde birçok konu olduğunu fark etmişsinizdir. Hangi yastığın sizin için doğru olduğunu nasıl bulabilirsiniz? İhtiyacınıza göre baş, boyun, omuz ve omurga desteği sağlayacak, duruşunuzu sağlıklı tutacak ve aynı zamanda benzersiz uyku ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayacak olan yastığı seçme sürecinizde size yardımcı olmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Birlikte doğru yastığı nasıl seçeceğinizi öğrenelim!

Benim için doğru yastığı nasıl seçerim?

İlk konudan başlayalım. Gün sonunda yastığınızın en önemli görevi, gece boyu uyku pozisyonunuzda sizi desteklemesi ve “destek” olarak belirttiğimizde ise, sadece yumuşak ve rahat hissettirdiğini kastetmiyoruz. Doğru yastık başınızı, boynunuzu ve omurganızı nötr bir hizada tutmalı ve omurganızın doğal eğriliğini desteklemelidir. Nötr bir omurga tutmak sadece boyun ağrısını hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda tüm vücudunuzdaki basıncı da azaltır.

Ufak bir ipucu: Omurganızın nötr hizada olup olmadığını tam olarak nasıl anlayacağınızdan emin değilseniz, kulaklarınızın omuzlarınızla aynı hizada olduğundan ve çenenizin de göğüs kemiğinizle aynı hizada olduğundan emin olun.

Şimdi, işin zor kısmı; her uyku pozisyonu, sağlıklı duruşu sürdürmek için farklı bir yastık türü gerektirir. Ancak size her uyuyan kişinin nelere bakması gerektiğini söylemeden önce, yastık alışverişinin eğlenceli kısmını unutmayın! Vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayan ve nötr bir omurgayı destekleyen bir yastık bulduğunuzda, geri kalan tüm küçük ayrıntıları inceleyebilirsiniz. Ne de olsa çok fazla yastık çeşidi var, içinden size en uygun olanı bulabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere uyku pozisyonunuz, uyku alışkanlıklarınızın yalnızca bir yansımasıdır. Mükemmel yastığını ararken düşünmeniz gereken pek çok şey vardır. Örneğin, baş ve boyun desteği isteyen lateks severler, kişisel tercihlerini karşılamak için belirli yastık türlerini isterler. Hälsa’da bu ihtiyaçlarınızı karşılayacak ürünler: Dalälven, Tiveden ve Kolmården.

Alerjik bünyeler ve hassas ciltler tercihlerini keten bitkisinin liflerinden üretilen kumaşa sahip Blekinge ve Tylöskog’den yana kullanabilirler. Keten bitkisinin liflerinden üretilen geleneksel kumaşı, cildinizde doğal bir serinlik oluşturur. Hareketlerinizle eş zamanlı olarak vücudunuza uyum sağlayan Norrström kaz tüyü yastık ise keyifli ve konforlu bir uyku ortamı sunar. Yün yastıklar ise kış aylarında sıcak tutarken, doğal yapısıyla vücudunuzdaki değişimlere uyum sağlayarak sıcak havalarda de terlemeyi önlemektedir. Sadece Hälsa’da bulunan %100 doğal deve tüyü içeriği ile Ljungan yastık, iklimlendirme özelliğiyle soğuk gecelerde sıcak, sıcak gecelerde serin tutar.

Fakat bu seçimleri yaparken asla unutulmaması gereken konu: Yastığınız her zaman sağlıklı bir duruşu desteklemeli, ancak aynı zamanda tüm bedeninizle uyumlu olmalıdır.

Tüm bunların yanında içerisinde kullanılan malzemeler elbette ki doğal olmalı ve hayatınızın en az üçte birini paylaştığınız yastığınız sağlığınızı önemsemelidir. %100 doğal ürünler kullanılarak üretilen Halsa yastıklarını buradan inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın en önemli yolunun doğru uyku pozisyonundan geçtiğini ve bu doğru pozisyonu korumanın önemli bir konu olduğunu unutmayın.

Sağlıkla kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

DAHA FAZLA BLOG