Uyku Sanatı 101

Uyku Sanatı: İskandinav Uykusu

Lagom stili yaşamın tüm yanları için geçerli olsa da; bugün Hälsa için uyku alışkanlıklarımız üzerindeki yansımasını ve İskandinav uykusu başlıklarını inceleyeceğiz.

Lagom, İsveç dilinde “kararında, yeterli ölçüde” anlamını karşılayan bir kelime. Kelimenin felsefesi de bu anlam içinde yatan dengeye dayanıyor. Lagom felsefesini benimseyerek uyku kültürümüzü ve kalitemizi iyileştirebiliriz. Yapılan araştırmalar uyku gereksinimlerimizin genetik ve çevresel faktörler doğrusunda bireyselleştiğini gösteriyor. Yani kaç saat uykunun yeterli olduğu, uyku pozisyonumuz; günlük alışlıklanlıklarımız ve fizyolojimiz paralelinde kendimizi tanıyarak bizim belirlememiz gereken unsurlar.

Lagom, tam da bu noktada devreye giriyor. Ne az, ne fazla; tam kararında. Belirli bir standart belirleyip buna uyum sağlamaya çalışmak “lagom”a ters düşüyor. Doğru ölçüyü tutturamadığımız için kendi bedenimize de ters düşüyor. Çünkü “tam kararında” herkes için farklı bir ölçüyü ifade ediyor. Yaşam stilimiz ve bedenimizi gözlemleyerek kendimiz için doğru ölçüyü bulabiliriz. Böylece hem lagom felsefini uyku alışkanlıklarımıza yansıtabilir hem de Hälsa Uyku Sanatına en temel başlangıcı yapabiliriz.

İskandinav Uykusu & Püf Noktaları

Lagom’u bir yaşam stili olarak benimsemenin yanı sıra İskandinavların başka püf noktaları da var. İsveç halkı bulundukları coğrafya dolasıyla çok uzun gece ve gündüz saatlerine maruz kalıyor. Bu sebepten uyku sanatına yaptıkları yatırım ve bu konudaki rafine bilgileri ile öne çıkıyorlar. Bir İsveç markası olarak bu rafine bilgileri sizin için tek tek not ettik. Çünkü Hälsa olarak sağlığa ve sağlıklı uykuya büyük önem atfediyoruz.

Çift Yorgan Konforu

Çift yorganla uyumak artık “İskandinav tarzı” olarak anılıyor. İki kişi uyuyorsanız, kesintisiz bir İskandinav uykusu için büyük bir yorgan yerine iki yorganı partnerinizle paylaşmayı deneyebilirsiniz. Yapılan son araştırmalar aynı yatakta tek yorganla uyuyan partnerin uykusunun, çift yorganla uyuyanlara göre %30 daha çok bölündüğünü gösteriyor.

İlgili Link: Hälsa Yorganları

Çiftler ilk etapta her ne kadar yorganları ayırmak istemese de sonrasında fikirleri değişiyor. Herkesin kendi yorganıyla uyuması, uyku esnasındaki dönüş hareketlerinden partnerin etkilenmesini minimize ediyor. Bunun yanı sıra, herkes yorganını kendi uyku stiline uydurabiliyor.

Pijamalara Dikkat

Çok kalın kumaşlı pijamalar giymek uyku esnasında vücudunuzun ısı dengesini koruyamamasına sebep olur. Oda sıcaklığınız düşük olsa bile, kalın kumaşlı pijamalar vücudunuzun iç ısısının artmasına neden oluyor.

Gece uykunuzu iyi alabilmek için nefes alabilen organik kumaşlar en iyi tercih olacaktır. Keten ya da pamuktan üretilmiş pijamalar gece boyunca vücudunuzun hava almasına yardımcı olur. Aynı zamanda kışın üşümenizin önüne geçerken, yazın da aşırı ısınmalara engel olur.

Işıkları Kapatın

Melatonin uyku esnasında salgılanan bir hormon. Salgılanması için gerekli koşul ise uyku ortamınızın yeterince karanlık olması. Öte yandan uyku öncesinde TV, bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik aletlerden uzak kalmak da vücudunuzun günün doğru saatinde olduğunu algılayabilmesi için önemli. Dijital ekranların yaydığı mavi ışıktan uyku öncesi olabildiğince kaçınmaya özen gösterin.

Yatak Odanızı Bir Uyku Cennetine Dönüştürün

Yukarıdaki tüm maddelere ek olarak uyku ortamınızı cennete dönüştürmek için birkaç dokunuşa daha ihtiyaç duyabilirsiniz. Lagom felsefesini izlemek, negatif çevresel faktörleri devre dışı bırakmak…Tüm bu püf noktalarla kesintisiz bir uykuyu yakalayabilirsiniz.

İsveç tasarım anlayışını esas alan mobilyalar ve uyku ürünleri ile kendi uyku cennetinizi yaratabilirsiniz. Hälsa, Lagom felsefesini esas alarak İsveç tasarım anlayışı ile üretilen doğal yataklar ve mobilyalar üretir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

DAHA FAZLA BLOG