Sağlık

Yangınlar, Duman ve Sağlıklı Uykuya Etkileri

Dünyadaki pek çok ülke gibi Türkiye’de son zamanların en sıcak dönemlerini yaşıyor. Artan sıcaklıkların meydana getirdiği orman yangınları ülkemizde de çeşitli illerde patlak verdi.

Yangınlar bölge sakinlerinin evlerini ve çevresini tehdit etmekle kalmıyor. Aynı zamada sağlıkları için de büyük risk barındırıyor. Gökyüzü dumanla kaplandığında ne yazık ki ciğerlerimiz de duman doluyor. Ciddi büyüklükte gerçekleşen orman yangınları tehlikeli ve sağlıksız havayı beraberinde getiriyor. Tabii ki bu durum, uykumuzu da etkiliyor.

Duman neden zararlıdır?

Duman; hidrokarbonlar ve partikül maddeler gibi solunum yolunu tahriş eden çeşitli zararlı içerikler barındırır. Ancak en büyük risk yangın esnasında solunan ultra ince partiküllerden kaynaklanır.Diğer duman türlerinin dışında orman yangınlarının ek riski, çoğu zehirli olan binlerce kimyasalı havaya salmalarıdır. Yangına yakın olmasanız bile, bu kimyasallar birkaç yüz km yol kat edebilir.

Uykumuz bundan nasıl etkilenir?

Büyük orman yangınlarının meydana getirdiği hava kirliliği ve bu kirliliğe uzun süre maruz kalmak merkezi sinir sistemimize zarar verebilir.* Zararlı partiküller iyi uyumamıza yardım eden beyin bölgelerine sızabilir. Beynin bu bölgeleri tehlikeye girdiğinde iltihaplanma yaygın bir sonuçtur ve bu durum hava yollarımızın şişerek daralmasına sebep olabilir.

Ek olarak, yangınların sebep olduğu olumsuz psikolojik durumlar da uykuyu negatif etkileyebilir.

Peki, nasıl korunacağız?

Uyku odası için ideal bir ortam yaratmak uyku kalitemiz için kritik önem taşıyor. Fakat yangın bölgeleri için önemli olan dışarıdaki havanın evin havasını etkilemesini önlemek.

  • Pencereleri kapalı tutun ve daimi havalandırma sisteminizi kapatın.
  • Evinize hava filtrasyon sistemi kurun.

Orman yangınları son on yılda boyut ve kapsam olarak epey büyüdü. Her zamankinden daha fazla insan tehlikeli seviyelerde dumana maruz kalıyor. Etkilenen bir bölgede yaşıyorsanız, belirtilerinizi yakından izleyin. Evinizde gerekli  önlemleri alın ve nefes almakta güçlük çekiyorsanız lütfen doktorunuza başvurun

Kaynaklar:
https://www.sleepfoundation.org/physical-health/wildfire-smoke-and-sleep
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31514480/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

DAHA FAZLA BLOG